Filtru de aer C 1250 (analog MANN-FILTER C 1250): Ø118 × 134 mm, pentru compresoare Boge, Atmos, Ingersoll Rand, Power System

260,00 MDL

Filtrul de aer C 1250 este un element filtrant înlocuibil montat pe aspirația aerului compresorului. Reține praful și alte particule solide înainte ca aerul să ajungă în blocul compresorului. Aerul curat la intrare reduce uzura perechii elicoidale, păstrează uleiul curat și menține debitul stabil al compresorului.

6 People watching this product now!
Descriere

1. Destinație și principiu de funcționare

Modelul C 1250 corespunde ca dimensiuni și domeniu de utilizare originalului MANN-FILTER C 1250 (seria Picolino) și, conform catalogului Mann, face parte din lista filtrelor pentru compresoarele cu șurub Boge (seria C 20), Atmos (seriile E 140 și E 170), Ingersoll Rand (seriile SSR, SSRM, SSRMH, SSRUP), Ecoair (IR) (seria A) și Power System (seria PS).

Important: acesta este un analog. Selecția se face după dimensiunile și numerele indicate mai jos; denumirile mărcilor sunt menționate doar pentru a indica compatibilitatea.

2. Caracteristici tehnice

Dimensiunile originalului MANN-FILTER C 1250 (conform catalogului Mann):

Parametru Valoare
Tip Filtru de aer (element filtrant)
Diametrul exterior (A) 118 mm
Diametrul interior (B) 67 mm
Diametrul interior 1 (C) 67 mm
Înălțimea (H) 134 mm
Original, serie MANN-FILTER C 1250, Picolino
Destinație Aspirația aerului compresorului

⚠️ Necesită confirmare pentru produsul în sine. Dimensiunile de mai sus sunt luate din catalogul Mann pentru original; înainte de publicare comparați-le cu filtrul real (șubler): Ø exterior, Ø interior B și C și înălțimea H. Clarificați, de asemenea: marca și codul analogului, materialul mediului filtrant, materialul și forma etanșării, gradul de filtrare, debitul de aer admis, intervalul de temperatură, masa (pentru filtrul Boge 5690061661P, care corespunde numeric lui C 1250, distribuitorul Oxfil indică circa 0,35 kg), codul de bare al analogului. Codul de bare GTIN 4011558178109 aparține originalului Mann și nu se transferă în fișa analogului.

3. Particularități constructive

Schema dimensională (conform catalogului Mann):

Notație Ce înseamnă Valoare
A Diametrul exterior 118 mm
B Diametrul interior 67 mm
C Diametrul interior 1 67 mm
H Înălțimea 134 mm

Diametrele interioare B și C sunt identice (67 mm): orificiul filtrului are aceeași valoare la ambele capete.

Particularități:

  1. Element cilindric Ø118 × 134 mm — mai mare și mai înalt decât C 1140 (Ø100 × 79 mm), la același diametru interior de 67 mm.
  2. Diametru și înălțime mari — suprafață de filtrare mai mare decât la C 1140; se folosește la compresoare de putere medie și mare (de exemplu, Boge C 20 — 15–19 kW, Ingersoll Rand SSR — 20–30 HP, conform listei Mann).
  3. Utilizare la compresoare cu șurub cu acționare prin curea și cu acționare directă ale mai multor mărci (lista în secțiunea 5).

4. Recomandări de montaj

  • Opriți și deconectați compresorul. Așteptați oprirea și închideți alimentarea cu aer a blocului înainte de a deschide carcasa filtrului.
  • Verificați codul și dimensiunile. Înainte de înlocuire comparați elementul vechi cu cel nou după Ø118 / Ø67 / H 134 mm și după numărul din documentația compresorului.
  • Curățați carcasa. Îndepărtați praful din carcasă și de pe suprafețele de așezare astfel încât să nu pătrundă în traseul de aspirație.
  • Montați elementul drept și până la capăt. Verificați că etanșarea stă pe toată circumferința, fără înclinare, iar carcasa este complet închisă. Orice fantă lasă aerul necurățat să treacă.
  • Nu curățați și nu suflați elementul din hârtie. Suflarea sau lovirea rup mediul filtrant; elementul murdar se înlocuiește.
  • Nu porniți compresorul fără filtru. Chiar și o funcționare scurtă fără el duce la pătrunderea abrazivului în bloc.
  • Respectați regulamentul. Periodicitatea schimbului — conform manualului compresorului dumneavoastră ⚠️; în încăperi cu mult praf schimbați mai des. După înlocuire resetați contorul de întreținere, dacă există.

5. Echivalențe și comparație

Corespondențe încrucișate (conform catalogului MANN-FILTER)

Original: MANN-FILTER C 1250.

Marcă (OE) Numere
BOGE 569 006 1661P (5690061661P), 569 006 101 (569006101)
ATMOS 627962012500, 627962001500
INGERSOLL RAND 89295976, 88226220, 89265976, ZS1211912, 89298976
POWER SYSTEM 480036
PILOT AIR PS480036
COMPAIR 76288, 10001/3011, 10000/1611, ZS1211910
SOGIMAIR 10001611
FINI 17089010
FLOTTMANN 0170.8901.0
ALMIG 211.6040157
BETICO 4755371
DALGAKIRAN 1311123507
GARDNER-DENVER 300 UCC1 445

Numerele altor producători (conform datelor comercianților online)

Producător Număr
BALDWIN PA30015
FLEETGUARD AF26419
SAKURA EA-69220
UFI 27.B31.00
FIL FILTER HP 2635

⚠️ Numerele OE din primul tabel sunt date conform catalogului Mann. Numerele altor producători provin din anunțul unui comerciant online, nu din catalogul Mann: înainte de publicare verificați-le în cataloagele acestor producători. Corespondența analogului nostru este confirmată numai prin dimensiunile A / B / C / H; înainte de înlocuire verificați dimensiunile de montaj și tipul etanșării.

Domenii de aplicare (conform catalogului MANN-FILTER)

Producător Serii și modele
BOGE C 20 – 20 D (15 kW, acționare prin curea), C 20 F / DF (19 kW, acționare prin curea), C 20 L / LR / LDR (15 kW, acționare directă); numărul piesei Boge 5690061661P
ATMOS Seria E: E 140, E 170
ECOAIR (IR) A21, A26, A31
INGERSOLL RAND SSR 20 HP (de la nr. de serie 218200), SSR 25 HP (de la nr. 2202000), SSR 30 HP (de la nr. 2225000), SSR MH 22, SSR MH 22 C; SSRM 15 C (de la nr. 2182000 și de la nr. 212000), SSRM 18,5 C (inclusiv de la nr. 2202000), SSRM 22 C (de la nr. 2225000); SSRMH 22 C; SSRUP 5 11, 5 15, 5 18, 5 22, 6 15, 6 20, 6 25, 6 30
POWER SYSTEM PS 1515, PS 1518, PS 1522

Numerele de serie Ingersoll Rand sunt date așa cum sunt indicate în catalogul Mann.

Numerele de serie Boge. Conform datelor din catalogul Mann pentru Boge, modelul C 20 de la numărul mașinii 31487 folosește filtrul C 1140, iar înainte de acest număr — C 1250. Înainte de comandă verificați plăcuța de identificare.

A nu se confunda cu numere asemănătoare

Număr Dimensiuni Observații
C 1250 Ø118 × 134 mm, interior Ø67 Acest produs (Boge 569006101, 5690061661P)
C 1140 Ø100 × 79 mm, interior Ø67 Mai mic; Boge 569003301, 5690033661P
C 27 1250/1 Alt filtru Nu are legătură cu C 1250, în ciuda numărului asemănător

C 1140 are același diametru interior (67 mm), dar este vizibil mai mic ca diametru exterior și înălțime. Dacă aceste numere sunt confundate, filtrul nu va intra în carcasă.

6. Greșeli frecvente

  1. Selecția doar după diametrul interior. La C 1250 și C 1140 diametrul interior este același (67 mm), dar dimensiunile exterioare și înălțimea sunt diferite. Verificați A, B, C și H.
  2. Ignorarea numărului de serie. La Boge, C 20 folosește filtre diferite înainte și după numărul mașinii 31487, iar la Ingersoll Rand multe modele sunt legate de numerele de serie. Verificați plăcuța de identificare.
  3. Confuzia între numere. C 1250 și C 27 1250/1 sunt asemănătoare ca scriere, dar sunt filtre diferite; urmăriți dimensiunile și domeniul de aplicare.
  4. Suflarea și reutilizarea elementului din hârtie. Mediul se deteriorează, iar aerul trece pe lângă filtrare.
  5. Montaj fără verificarea etanșării. Înclinarea sau lipsa așezării lasă praful să intre în bloc.
  6. Funcționarea fără filtru sau cu filtru înfundat. Crește uzura perechii elicoidale, iar uleiul se murdărește.
  7. Copierea numerelor de pe filtrul vechi fără verificare. Numerele de pe corp se șterg, iar marcajele terților nu coincid mereu cu OE; verificați și după dimensiuni.

7. Domenii de utilizare

  • Întreținerea compresoarelor cu șurub Boge C 20, Atmos E 140 și E 170, Ingersoll Rand SSR, SSRM, SSRMH, SSRUP, Ecoair A și Power System PS în întreprinderi, hale și ateliere.
  • Înlocuirea planificată la compresoare cu șurub de putere medie și mare (de exemplu, Boge C 20, Ingersoll Rand SSR 20–30 HP).
  • Stocul de piese al organizațiilor de service: un singur număr acoperă multe modele de mărci diferite.

8. Opinia expertului

„C 1250 este un filtru de aer mare pentru compresoare cu șurub de putere medie și mare: Boge C 20, Atmos E 140 și E 170, Ingersoll Rand din seriile SSR și SSRUP. Greșeala principală la comandă este confundarea lui cu C 1140: diametrul interior este același, dar dimensiunile exterioare sunt complet diferite. Verificați A, B, C și H, urmăriți numărul de pe plăcuța de identificare și numărul de serie al mașinii, iar filtrul se va potrivi din prima”.

Vitali Boluchevski, Inginer șef, Acvatron SRL, 18 ani de experiență

9. FAQ

1. Ce dimensiuni are filtrul de aer C 1250? Diametrul exterior 118 mm, diametrele interioare 67 mm (la ambele capete), înălțimea 134 mm. Acestea sunt dimensiunile originalului MANN-FILTER C 1250; analogul este conceput pentru aceleași dimensiuni de montaj.

2. Se potrivește la compresorul meu Boge? Conform catalogului Mann, C 1250 corespunde numerelor Boge 569006101 și 5690061661P (seria C 20: C 20 – 20 D, C 20 F / DF, C 20 L / LR / LDR). Dar de la numărul mașinii 31487 modelul C 20 folosește C 1140. Verificați plăcuța de identificare.

3. Prin ce se deosebește C 1250 de C 1140? Diametrul interior este același (67 mm), dar C 1250 este vizibil mai mare: Ø118 × 134 mm față de Ø100 × 79 mm. Nu sunt interschimbabile.

4. Este un filtru Mann original? Nu, este un analog, conceput pentru dimensiunile și domeniul de utilizare ale lui C 1250. Denumirea Mann și numerele OE sunt indicate doar pentru corespondența încrucișată.

5. Cât de des se schimbă filtrul de aer al compresorului? Periodicitatea este indicată de producătorul compresorului (în ore de funcționare sau o dată pe an). În încăperi cu mult praf schimbați mai des; semnele sunt indicatorul de colmatare sau scăderea debitului.

0 reviews
0
0
0
0
0

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care scrii o recenzie pentru „Filtru de aer C 1250 (analog MANN-FILTER C 1250): Ø118 × 134 mm, pentru compresoare Boge, Atmos, Ingersoll Rand, Power System”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You have to be logged in to be able to add photos to your review.